Konsultacja psychologiczna – kiedy warto z niej skorzystać?

Konsultacja psychologiczna – kiedy warto z niej skorzystać?

W życiu każdego człowieka przychodzą momenty zwątpienia, stresu i tak ogarniającego lęku, że potrzebujemy porozmawiać z kimś, kto jest w stanie zaoferować nam świeżą perspektywę i wsparcie. W trosce o nasze zdrowie psychiczne warto skorzystać z konsultacji psychologicznej, która może okazać się pomocna w walce z problemami. Warto pamiętać, że decyzja konsultacji z psychologiem to przejaw odpowiedzialności za swoje życie – nie słabości.

Czym jest konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna to nic innego, jak spotkanie i rozmowa z psychologiem bądź psychoterapeutą. Konsultacja może odbyć się w formie osobistego spotkania lub online podczas video rozmowy.

Specjalista słucha oraz zadaje pytania klientowi, aby zrozumieć jego doświadczenia, emocje, czy zachowania. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to po wstępnej konsultacji można kontynuować spotkania w dłuższej perspektywie podczas psychoterapii. Celem spotkań jest pomoc w poprawie jakości życia, zdiagnozowanie i pomoc w rozwiązaniu problemów, ale również w znalezieniu sposobów radzenia sobie z wszelkimi trudnościami.
Konsultacja może zostać przeprowadzona za pomocą różnych metod pracy, co jest zależne od potrzeb klienta oraz specjalizacji terapeuty. Wyróżniamy między innymi takie metody pracy, jak:

– terapia poznawczo-behawioralna,
terapia skoncentrowana na rozwiązaniach,
– terapia systemowa.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji psychologicznej?

Stres i niepokój to emocje, które czasami trudno jest opanować. Konsultacja psychologiczna pomaga znaleźć źródło tych emocji i uczy radzenia sobie z nimi. Podobnie jest z przygnębieniem lub z wahaniami nastroju. Jeżeli utrudniają one codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się do specjalisty. Konflikty rodzinne, czy problemy w relacjach z innymi również mogą być powodem do wizyty u psychologa. Zmiana pracy, rozwód czy śmierć bliskiej osoby wiąże się z silnymi emocjami. Konsultacja psychologiczna może pomóc przystosować się do nowych okoliczności w życiu.

Warto jednak mieć na uwadze, że nie tylko problemy muszą skłaniać nas do skorzystania z pomocy psychologicznej. Wystarczy, że chcemy zrozumieć lepiej siebie i swoje emocje. W Poradni Zdrowia Psychicznego w Endo-Medica dysponujemy sześcioma specjalistami, którzy są gotowi wam pomóc i wesprzeć profesjonalną rozmową.

Leave A Reply