Czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Terapia skoncentrowana na zadaniach (TSR) to podejście psychoterapeutyczne coraz częściej wykorzystywane przez psychoterapeutów. Zakłada, że klienci mają w sobie zasoby i kompetencje niezbędne do rozwiązywania swoich problemów. Terapeuta jedynie pomaga klientowi w identyfikacji i wykorzystaniu tych zasobów. Jakie są zalety terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz kiedy warto rozważyć skorzystanie z tego rodzaju podejścia?

Założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach

Zadaniem terapeuty nie jest analiza zgłoszonego problemu przez pacjenta, ani samo rozwiązanie problemu, lecz wydobycie zasobów danej osoby czy jego umiejętności, które pomogą w opracowaniu skutecznej strategii działania.

Psycholog nie stawia w trakcie terapii diagnozy. Skupia się natomiast na wydobyciu jak najwięcej informacji o pacjencie, które pozwolą go przybliżyć do rozwiązania. Terapeuta ustala, jakie strategie do tej pory pozytywnie wpływały na rozwiązywanie wcześniejszych problemów. Terapia w nurcie TSR opiera się głównie na rozmowie, a także aktywnym słuchaniu pacjenta.

Filozofia TSR opiera się na twierdzeniach:

Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego.

Jeśli coś działa, rób tego więcej.

Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. Rób coś innego.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – dla kogo?

Podejście terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach jest dla wszystkich, którzy mierzą się z:

  • – problemami zdrowia psychicznego,
  • – uzależnieniem bądź współuzależnieniem,
  • – problemami z emocjami,
  • – trudnościami w relacji partnerskiej lub ze swoją rodziną,
  • – konsekwencjami bycia ofiarą lub sprawcą przemocy.

Jakie są zalety TSR?

Terapia jest krótkoterminowa. Oznacza to, że praca trwa najszybciej jak to jest możliwe. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Jeden pacjent będzie potrzebował kilku spotkań, żeby dojść do rozwiązania, a inny – regularnych spotkań przez około rok.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest dla każdego. W tym podejściu pracuje się z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, a także z parami.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Endo-Medica posiada własną Poradnię Zdrowia Psychicznego, w której psychologowie korzystają z założeń TSR.

Leave A Reply