Jak zapobiec problemom z płodnością?

Jak zapobiec problemom z płodnością?

Ze względu na globalny rozmiar problemu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obecnie klasyfikuje niepłodność jako jedną z chorób cywilizacyjnych. Jedna na dziesięć par znajdujących się w wieku prokreacyjnym na całym świecie boryka się z problemem niepłodności. Najczęściej wina tego stanu rzeczy leży po stronie stresu oraz schorzeń zdrowotnych, wynikających z szybkiego i niezdrowego trybu życia. Kto jest narażony na wystąpienie niepłodności i czy można jej zapobiec?

Kiedy należy podejrzewać niepłodność?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, niepłodność to stan, w którym para nie jest w stanie począć dziecka mimo regularnej aktywności seksualnej (od 2 do 4 razy tygodniowo) przez okres dwunastu miesięcy i nieużywania żadnych środków antykoncepcyjnych. Okres jednego roku, wymieniony w definicji niepłodności, odnosi się do kobiet, które nie przekroczyły 35. roku życia.

Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet

Problemy z płodnością u kobiet mogą wynikać z różnych chorób towarzyszących lub z nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej. Najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet są schorzenia jajników, w tym zespół policystycznych jajników (PCOS). Schorzenie to powoduje problemy z owulacją oraz zaburza cykl menstruacyjny. Niepłodność kobiet może być również spowodowana endometriozą. Utrzymujący się stan zapalny wpływa negatywnie na jakość komórek jajowych.

Nie tylko zmiany chorobowe mogą przyczyniać się do problemów z płodnością u kobiet, ale również:

  • – niewłaściwa dieta i stres,
  • – częste stosowanie używek,
  • – nadmierny wysiłek fizyczny.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Wśród przyczyn niepłodności u panów należy wymienić między innymi:

  • – choroby jąder,
  • – choroby ogólnoustrojowe,
  • – niezdrowy styl życia,
  • – używki, które negatywnie wpływają na jakość nasienia,
  • – przewlekły stres.

Niezrównoważona dieta może przyczyniać się do pojawienia się różnorodnych chorób, które negatywnie wpływają na płodność. Szczególnie istotne w tym kontekście jest ryzyko otyłości, insulinooporności, które mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy lub zespołu policystycznych jajników. Ta zależność jest wyraźnie obserwowana u kobiet, gdzie nieodpowiednie nawyki żywieniowe mogą negatywnie wpłynąć na proces dojrzewania komórek jajowych. W poradni leczenia niepłodności w Endo-medica w Bydgoszczy przeprowadzamy szczegółową i skuteczną diagnostykę niepłodności.

Leave A Reply