Usuwanie znamion – to powinieneś wiedzieć przed zabiegiem
Zazwyczaj znamiona znane jako pieprzyki, to niegroźne zmiany skórne. Niektórzy jednak traktują je jak defekt kosmetyczny i myślą nad usunięciem znamion z powodów estetycznych. Jednak czy warto je usunąć, a dostępne metody są bezpieczne? W poniższym artykule dowiesz się, jakie są potencjalne korzyści zabiegu, a także, na co wrócić uwagę przed podjęciem świadomej decyzji.
Jak zbadać znamiona?
Zanim podejmiesz decyzję i usunięciu znamion, najpierw należy udać się na konsultację do dermatologa, który wykona badanie dermatoskopii. Polega ono na przyjrzeniu się w znamionom za pomocą dermatoskopu, który powiększa obraz nawet kilkudziesięciokrotnie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Po co wykonywać takie badanie? Przede wszystkim dlatego, że znamiona mogą prowadzić do rozwoju czerniaka, czyli groźnego raka skóry.
Dlaczego warto usunąć znamiona?
Znamiona mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Dermatolodzy zalecają regularne badanie znamion i konsultację. Usunięcie znamion może być wskazane w takich przypadkach, jak:
- – nieregularny kształt,
- – niesymetryczność,
- – swędząca lub krwawiąca skóra wokół znamiona,
- – zmiana kształtu, koloru lub wielkości.
Usuwanie znamion – metody
Krioterapia polega na zamrożeniu tkanki za pomocą ciekłego azotu o temperaturze ok. -175 stopni Celsjusza.
Wypalenie znamiona laserem to bezinwazyjna metoda dla zmian o charakterze łagodnym. Zabieg nie powoduje uszkodzenia skóry i nie pozostawia trwałych blizn. Rano goi się szybko, a sam zabieg jest bezbolesny.
Elektrochirurgia polega na usunięciu znamienia z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Stosuje się ją w przypadku małych zmian. Choć jest to szybka metoda, to może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, jak pieczenie skóry. Chirurgiczne usunięcie stosuje się w przypadku znamion o charakterze nowotworowym. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu skalpela. Następnie pobrana tkanka jest poddawana badaniu histopatologicznemu. Po zabiegu konieczne jest założenie szwów i opatrunku w miejscu pobrania wycinka.