Przeziębienie czy grypa?

Przeziębienie czy grypa?

Artykuł

Jaka jest różnica między grypą a przeziębieniem?

  1. Przeziębieniem nazywamy powszechnie występujące zakażenia wirusowe górnych dróg oddechowych, przede wszystkim nosa i gardła, wywołane zwykle przez rynowirusy i koronawirusy.
  2. Grypąnazywamy zakażenie układu oddechowego wywołane przez wirusy grypy, które dzielimy na typy A, B i C. Choroba jest bardzo zaraźliwa i w odróżnieniu od przeziębienia może prowadzić do rozwoju poważnych powikłań, w tym do śmierci.
  3. Objawy przeziębienia to kaszel, bóle gardła i wysięk z nosa, który początkowo jest wodnisty, a następnie staje się gęsty i zabarwiony na zielono lub żółto.
  4. Natomiast najczęstsze objawy grypy to: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, złe samopoczucie, suchy kaszel, brak apetytu, ból głowy, któremu może towarzyszyć ból oczu, światłowstręt, bóle gardła, katar, osłabienie, suchy kaszel, który po kilku dniach przechodzi w wilgotny, z odkrztuszaniem śluzowej wydzieliny. Objawom tym mogą towarzyszyć nudności, wymioty, bądź łagodna biegunka, zwłaszcza u dzieci.
  5. Grypa rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy. Nie należy jej mylić z przeziębieniem, dla którego charakterystyczne jest stopniowe pojawianie się dolegliwości i nieżyt nosa, który nie jest typowym objawem i nie występuje u każdego pacjenta w przebiegu grypy.
  6. Grypa zwykle ustępuje samoistnie po 3—7 dniach, ale kaszel i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet ponad 2 tygodnie. Gorączka (zwłaszcza u małych dzieci) może być bardzo wysoka.
  7. Przeziębienia najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym i zwykle ustępują w ciągu 7-10 dni. Kaszel wynikły z podrażnienia oskrzeli czasem może się utrzymywać do 3 tygodni.
  8. Postępowanie w przypadku zakażeń wirusowych polega przede wszystkim na odpoczynku. Można łagodzić objawy choroby za pomocą leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i zmniejszających wysięk z nosa. Ponieważ wirusów wywołujących przeziębienia są setki, nie udało się jak dotąd opracować skutecznej szczepionki.
  9. W odróżnieniu do przeziębień grypie można i warto zapobiegać za pomocą szczepień, dostępne są też leki przeciwwirusowe skutecznie hamujące namnażanie wirusów grypy.
  10. Chory powinien zgłosić się do lekarza, gdy:

 

Drukuj